| Display | 2.4 inches |
| Ram | 64 MB |
| OS | N/A |
| CPU | N/A |
| Stroge | 64 MB |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Name | Symphony D54+ |
| Model | D54+ |
| Brand | Symphony |
| Category | Feature Phone |
| Price | 1,270.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019, May |
| Body Dimensions | 119.50 x 50.6 x 10.8 mm |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | 2.4 inches |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels QVGA |
| Memory Internal | 64 MB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 64 MB |
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Camera Features | Flash, Zoom 8X |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| Messaging | SMS |
| Java | No |
| Battery Type | 3.7V Lithium-ion |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Battery Stand by | 250Hrs (Depends on Phone Settings and Network) |
| Battery Talk time | 5Hrs (Depends on Phone Settings and Network) |
| Made By | China |
| Body Color | Black |
| Other Features | One press Facebook Button, Battery saver, Magic Voice, Edge, Java, Opera mini |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read