| Display | QVGA Display |
| Ram | 32 MB |
| OS | N/A |
| CPU | N/A |
| Stroge | 32 MB |
| Battery Capacity | 1700 mAh |
| Name | Symphony L42 |
| Model | L42 |
| Brand | Symphony |
| Category | Feature Phone |
| Price | 1,050.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2019, October |
| Launch Date | Available. Released 2019 |
| Body Dimensions | 123.8 x 52.5 x 13.7 mm |
| Network Sim | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Display Type | QVGA Display |
| Display Size | 2.4 inches |
| Display Resolution | QVGA |
| Memory Internal | 32 MB |
| Memory External | microSD, up to 16 GB |
| Ram | 32 MB |
| Primary Camera | 0.08 MP |
| Camera Features | Zoom |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| Sensors | GC6153 |
| Messaging | SMS |
| Java | No |
| Battery Type | Lithium-ion Battery |
| Battery Capacity | 1700 mAh |
| Battery Stand by | 330h (Depending on Phone Settings) |
| Battery Talk time | 9h (Depending on Network Settings) |
| Body Color | Dark Blue, Black, Black + Red, Black + Light Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read